مستربچ چیست

مستربچ چیست

مستربچ یک افزودنی جامد برای پلاستیک است که برای رنگ آمیزی پلاستیک ها (مستربچ رنگی) یا انتقال خواص دیگر به پلاستیک ها (مستربچ افزودنی) استفاده می‌شود.

مستربچ چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد

مستربچ مخلوط غلیظی از رنگدانه ها و / یا مواد افزودنی است که در طی یک فرآیند حرارتی در یک رزین حامل محصور می‌شود و سپس خنک شده و به شکل دانه ای برش می‌خورد. مستربچ به پردازنده اجازه می‌دهد تا در طی فرآیند پلاستیک، پلیمر خام را از نظر اقتصادی رنگ کند.

گزینه های استفاده از مستربچ ها یا ترکیب از مواد اولیه در محل (که مستعد ایجاد مشکل در پراکندگی کامل رنگ و مواد افزودنی و مستعد تهیه مواد بیشتر از آنچه برای دوره تولید استفاده می‌شود) در مقایسه با رنگدانه های خالص، مستربچ ها به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارند عیب دیگر قرار گرفتن در معرض اضافی گرما (“تاریخچه گرما”) هم به حامل و هم به ماده افزودنی این ممکن است مهم باشد.

از آنجا که مستربچ در حال حاضر ترکیبات مخلوط شده ای هستند، استفاده از مستربچ باعث کاهش مشکلات جمع شدن مواد افزودنی یا رنگی یا پراکندگی ناکافی می‌شود. این ماده افزودنی به درستی در رزین میزبان پراکنده شده است.

پلاستیک با رنگ شروع نمی‌شود رنگی که می‌خواهید درست کنید به مواد افزودنی یا رنگدانه نیاز دارد تا رنگ دلخواه را بدست آورد که آن را مستربچ افزودنی می‌نامند. این رنگ در سیاه، سفید و رنگی است. این مواد افزودنی رنگی مختلف برای ایجاد رنگ دلخواه ترکیب می‌شوند.

انواع مستربچ

مستربچ رنگی:برای افزودن رنگ به پلاستیک استفاده می‌شود. با ترکیب مواد افزودنی رنگی مختلف به رنگ دلخواه می‌رسید. با ترکیب رنگ ها می‌توانید جلوه های ویژه ای ایجاد کنید تا به برجسته شدن محصول شما کمک کند.

مستربچ افزودنی :برای دادن خواص دیگر به پلاستیک استفاده می‌شود. این خاصیت ها شامل پلاستیک است.روند مستربچ روشی شگفت انگیز است که در آن می‌توانید پلاستیک ها را رنگ آمیزی کرده و همچنین پلاستیک ها را تقویت کنید. دلایل مختلفی وجود دارد که شخص می‌خواهد این روند را وسیله ای برای رنگ آمیزی بداند. 

مستربچ پر کننده:نام دیگر کامپاند کربنات کلسیم است، کلمه پر کننده بعبارتی بیانگر کاهنده قیمت است و همچنین سبب افزایش وزن محصول می‌گردد، اضافه کردن مستربچ پر کننده به محصولات پلاستیکی می‌تواند باعث ایجاد خواصی چون پایداری، ثبات گرما، مقاومت زیاد و … شود. 

قیمت های مرتبط با مستربچ در مقایسه با سایر روش های رنگ آمیزی پایین تر است. این مورد به این دلیل است که masterbatch به طور قابل ملاحظه ای باعث بهم ریختگی کمتری می‌شود که باعث صرفه جویی در وقت زیادی در روند ایجاد می‌شود. همچنین ذخیره اندکی وجود دارد که باعث کاهش هزینه می‌شود. استفاده از masterbatch نیز تمیزتر از استفاده از پودر یا رنگدانه است. خطرات مربوط به گرد و غبار، سلامتی و ایمنی در ارتباط با مستربچ وجود ندارد. سایر روش های رنگ آمیزی کثیف تر هستند و خطرات بالقوه بیشتری برای محیط زیست ایجاد می‌کنند.

این یک روش آسان و راحت برای افزودن رنگ به محصولات است هنگام استفاده از فرآیند مستربچ، می‌توان افزودنی های افزایشی عملکرد (این شامل تثبیت کننده های UV، ضد استاتیک و غیر فعال کننده فلز) است مواد افزودنی به پلیمر پایه اضافه کرد.

مستربچ را می‌توان در دو محصول نهایی متفاوت ایجاد کرد:

  • فرم دانه ای
  • فرم برش

فرم گرانول به صورت گلوله مینیاتوری است برش خشن از تکه های ریز و خرد شده تشکیل شده است. این گزینه ها برای محصولات نهایی مختلف امکان پذیر است.

چگونگی تولید مستربچ

با وجود نوع مستربچ مورد استفاده، همیشه در یک فرآیند دو مرحله انجام می‌شود به زبان ساده، مرحله اول بدست آوردن مواد مناسب و مرحله دوم مخلوط کردن آنها با هم است.‌ آنها با کمک گرما اضافه می‌شوند. پیش مخلوط با استفاده از میکسرهای با سرعت بالا یا پایین ساخته می‌شود. این مخلوط با خمیر، اکسترودرهای ترکیب می‌شود.

تفاوت مستربچ و کامپاند

می توان گفت مستربچ یک نوع افزودنی است که به پلیمر پایه اضافه می‌شود تا خواص خود را به آن اضافه نماید، اما کامپاند به صورت مستقیم وارد دستگاه می‌گردد. هر دو این مواد دارای پایه پلیمر هستند بعبارتی کامپاند زمانی که یک یا چند مواد اولیه را با هم ترکیب کنیم کامپاند بدست می‌آید و یک ماده آماده به حساب می‌آید.

مستربچ معمولا با مخلوط کردن رنگدانه و مواد افزودنی با رزین حامل ساخته می‌شود و می‌توان مستربچ را به عنوان پرکاربردترین مدل محصولات در صنعت پلاستیک دانست از آنجا که مستربچ نوعی ترکیبات افزودنی هستند که قادر است تا خواص مختلفی را در پلیمر نهایی ایجاد نماید. مستربچ بدلیل کاربرد و کارایی بالایی که دارد می‌توان به عنوان اصلی ترین عامل (به دلیل ترکیبات) در رفع مشکلات صنایع پلاستیک استفاده نمود.

کاربرد انواع مستربچ در صنعت پلیمر

مستربچ ها به شکل گرانول (ریز دانه) هستند که در صنایع گوناگون مانند بسته بندی، لوله، قطعات خودرو و …. استفاده می‌گردد.

از آنجایی که هر گروه از مستربچ ها دارای خواص ویژه ای هستند به عنوان مثال از مستربچ افزودنی در صنعت فیلم های بسته بندی از مستربچ براق کننده برای براقیت و چشم نواز شدن محصول استفاده می‌گردد.

یکی دیگر از پرکاربردترین مستربچ های افزودنی می‌توان به مستربچ شفاف کننده اشاره کرد که در تولید فیلم های LLD استفاده می‌گردد که سبب شفاف و شیشه ای شدن محصول می‌گردد.

مستربچ رنگی:قطعات پلاستیکی به تنهایی رنگ ندارند و یکی از روش های که می‌توان به قطعات پلاستیکی رنگ داد مستربچ رنگی است که علاوه بر تغییر رنگ محصول نهایی سبب بهینه سازی و اصلاح خواص می‌شود. مستربچ سفید و مستربچ مشکی و دیگر رنگ ها شامل انواع مستربچ هایرنگی هستند و شامل پرکاربردترین مستربچ های رنگی هستند.

اجزای مستربچ

پلیمر پایهمستربچ دارای یک پلیمر پایه از انواع پلی اتیلن، پلی پروپلن و … هستند.

افزودنی :مستربچ با ترکیب افزودنی سبب تغییر خواص می‌گردد.

عامل سازگار کننده: برای بهبود پخش شوندگی و افزایش سازگاری از عامل سازگار کننده استفاده می‌شود که سبب می‌شود رنگدانه و یا افزودنی به بهترین حالت پراکندگی با پلیمر ترکیب شده و بهترین بهره وری را به همراه دارد.